• Mütefekkir ve Mutasavvıf Yazar

  • Ölçün doğruluk olsun, aleyhinde dahi olsa doğruyu söylemekten çekinme.

  • Sâmiha Ayverdi

  • Sâmiha Ayverdi

  • Haksız olduğun bir mes’elede, haklı olduğuna kendini inandırmaya çalışma.

Copyright 2024 - fakir@fenomen.org

"Osmanlıdan Cumhûriyete Bir Değişimin Portresi: Münevver Bir Kadının izlenimleri"

Sâmiha Ayverdi Hakkında doktora yapan İrlandalı Sean Patrick Smyth Hollanda Den Haag'da "Osmanlıdan Cumhûriyete Bir Değişimin Portresi: Münevver Bir Kadının izlenimleri" başlıklı bir konferans verdi.

Sâmiha Ayverdi Hakkında doktora yapan İrlandalı  Sean Patrick Smyth Hollanda Den Haag'da "Osmanlıdan Cumhûriyete Bir Değişimin Portresi: Münevver Bir Kadının izlenimleri" başlıklı bir konferans veriyor. Hollanda'daki dostlarımız dâvetlidir.

Târih: 29 Mayıs 2015 Saat: 19.30-21.00

Türk ve Arap Dünyası Araştırma Merkezi

Research centre for Turkish and Arabic World
Adres 
Scheveningseweg 15
2517 KS Den Haag (La Hey)
(Adalet Divaninin Karşisi)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nin Açılış Törenine Katıldı

İstanbul Zeytinburnu'nda yapımı tamamlanarak hizmete giren Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada “Buradan ilim irfan sahibi yavrularımızın yetişmesi, geleceğimizin teminatı olacaktır” dedi.

Törende hazır bulunan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve diğer davetlilerle birlikte açılış kurdelesini kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan ilim irfan sahibi yavrularımızın yetişmesi geleceğimizin teminatı olacaktır, bu mutluluğu ben gözlerinizde görüyorum” diye konuştu.

Devamını oku: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nin Açılış Törenine Katıldı

´Sâmiha Ayverdi´nin Coğrafyası´

Hayatı boyunca bir insan anlayışı ve medeniyet şuurunun inşası için çalışmış mütefekkir yazar Sâmiha Ayverdi´nin eserlerinde bir yolculuğa çıktık. Bu yolculuk neticesinde´Sâmiha Ayverdi´nin Coğrafyası´ adlı toponomik okuma serüvenimiz tamamlandı.

Kitabımız ´´Sâmiha Ayverdi´nin Coğrafyası´´nın tanıtımını yarın 14. Sâmiha Ayverdi’yi Anma Töreni’nde gerçekleştireceğiz. Kitabımızı törenin ardından kurulacak olan standımızdan temin edebilirsiniz.

Devamını oku: ´Sâmiha Ayverdi´nin Coğrafyası´

Hatıraları var o da bize kaldı

O da Bana Kalsın 

Osmanlı'nın yıkılışına, Cumhuriyet'in kuruluşuna, Tek Parti ve Demokrat Parti dönemlerine şahitlik eden Samiha Ayverdi Külliyatı’nın ‘O da Bana Kalsın’ adlı 42. kitabı yayınlandı.  

Kubbealtı Neşriyatı, son devir kültür ve edebiyâtımızın önemli isimlerinden biri olan Sâmiha Ayverdi külliyatını yayınlıyor bir süredir. Külliyatın 42. kitabı ‘O da Bana Kalsın/Röportajlar, Anketler’ adı altında okura sunuldu. Bir Osmanlı ve İstanbul hanımefendisi olan Ayverdi, Osmanlı’dan Cumhuriyete uzanan hayat serüveniyle geçmiş ile günümüz arasında köprü vazifesi görmüş ve bu vazifesini hakkıyla yerine getirmiş önemli şahsiyetler arasında yer alıyor. Ayverdi’nin 1905 Ramazanı'nın Kadir Gecesi'nde, Şehzâdebaşı semtinde başlayan hayat yolculuğu, Osmanlı'nın yıkılışına, Cumhuriyet'in kuruluşuna, Tek Parti ve Demokrat Parti dönemlerine şahitlik eden uzun bir yolculuğun ardından 1993 yılında tamamlanmış. Mütefekkir ve mutasavvıf Ken'an Rifâî’den manevi feyiz alan Ayverdi çok sayıda eser bıraktı geriye. 1970 senesinde ağabeyi Yüksek Mühendis Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi ve onun eşi İlhan Ayverdi ile birlikte Kubbealtı Cemiyeti'nin kurulmasını sağladı. ‘Batmayan Gün’, ‘Ateş Ağacı’, ‘İstanbul Geceleri’, ‘Ken’an Rifai ve 20. Asrın Işığında Müslümanlık’, ‘İbrahim Efendi Konağı’, ‘Boğaziçinde Tarih’ hemen akla geliveren unutulmaz yapıtları arasında yer alır. Samiha Ayverdi Külliyatı’nın 42. kitabı olan ‘O da Bana Kalsın’ da yazarın 1949’dan 1993’e kadar basında kendisiyle yapılan röportaj ve anketlere verdiği cevaplar ile radyo ve televizyon konuşmalarının yanısra neşredilmemiş iki konferansı da yer alıyor. 1952’de İstanbul Ekspres’ten Selahaddin Güngör’e verdiği röportajında hayatın gayesini şöyle açıklamış değerli romancımız ‘Bence hayatta gaye, ne muharrirlik, ne sanatkarlık, ne alimlik, ne kaşifliktir. En büyük hüner iyi insan olabilmektir.’

Devamını oku: Hatıraları var o da bize kaldı

f t g m